čtvrtek 28. března 2013

Zahrádka – rady pro naše čtenáře
Víte i z mých článků, že pobyt v přírodě Vám přináší mnoho zdravé energie pro tělo i ducha. Všichni třeba nemají možnost zahrádky a pachtění v uvozovkách na své hlíně, ale ti co mají, dávám zde pár návodů, ale i ti jen panelákoví ve svých truhlících na oknech a balkonech  mohou využít některé tyto rady.


V prvé řadě se řiďte  Lunárními fázemi Měsíce, naše babičky to dodržovaly a vyplatilo se jim to, patří to do harmonie přírody. Tedy: 

Jedlé části, které rostou nad zemí, se vysévají při dorůstajícím Měsíci.
Jedlé části, které rostou pod zemí (brambory, mrkev, atd.) se vysévají při ubývajícím Měsíci.

Nyní Vám dám návod, na správné střídání plodin na své zahrádce a to v tříletém cyklu i s plánem hnojení:

                     I rok                                    II rok                                        III rok

Záhon A  Košťáloviny                     Kořenová zelenina                 Luskoviny
                 Na  podzim přihnojit       Dva týdny před výsevem     Před výsevem lehce
                hnojem i v granulách.      vpravit miner. hnojivo.          povápnit.

Záhon B  Kořenová zelenina           Luskoviny                                   Košťáloviny


Záhon C  Luskoviny                         Košťáloviny                               Kořenová zelenina


A ještě pár rad na přírodní postřiky dle starých receptur:

Přeslička polní – 1kg čerstvé nati/ 10l vody – Ředění 1: 10 proti houbovým chorobám

Kopřiva – 1kg čerstvé nati / 5l vody – Neředěný proti mšicím, ředění 1:10 k oživení  půdy

Bez černý – 1kg čerstvých listí / 10l vody – Neředěný k zapuzení hrabošů

Česnek – 700g rozsek. Stroužků / 10l vody – Neředěný na roztoče jahodníkového a
                                                                                     houbových chorob                             
Reveň – 1kg listů / 10l vody – Neředěný na černou mšici na fazolích      

Cibule – 50g slupek / 10l vody – Neředěný k postřiku nemocných pokojových rostlin     a   rovněž na vrtuli mrkvovou                                                                                                                                              
                                                                                                                  
Přeji našim čtenářům mnoho radosti na Duchu i těle, hlavně ve spojení s přírodou jste svobodní.                                                          

Téměř ztracená božská kultura se opět vrací. Shen Yun obnovuje 5000 let čínské civilizace. 
http://www.youtube.com/watch?v=UoWc77XbBV8&feature=player_embedded                                                                       

  A něco pro relax - Duchové přírody      44 komentářů:

 1. A nějaký recept na přivolání jara? :)

  Off-Sick

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to Off-Sick
   Změnit Systém, hlavně přestat drancovat a chovat se jako pán Světa.

   Vymazat
  2. Obávám se, že ta část co drancuje s sebou do pekla vezme i nás co nedracujeme.

   Off-Sick

   Vymazat
  3. to Off-Sick
   Pokud bude většina stále poslušná systému vytvořeného ne pro všechny, tak ano, a myslíte, že se nic nedějě a lidi jsou stále ovce?

   Vymazat
  4. Však ono se děje, jen aby to stačilo.

   Vymazat
 2. A na slimouše nejlíp platí dohoda,jedna jahoda vaše a devět mojich a stejně oni nejradši ty nahnilý,jsou to humelníci :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na slimouše samozřejmě indický běžec.

   Off-Sick

   Vymazat
  2. to Off-Sick
   No nevím jestli nějaký běžec z Indie, ale platí na ně Cu drát, když jahody, záhon obtočíte izolovaně holým drátem Cu, je hotovo, NEPROJDOU - co vy na to?

   Vymazat
  3. Nám se osvědčilo je neřešit. Mají asi silně vyvinuté Ego. Jak je někdo neobšťastňuje pozorností, jdou o barák dál :-)

   Vymazat
  4. to Michal
   Neřešit, mně taky, ale dávám přiležitost pro možnost sebereflexe chvíli, pak už neřeším taky.

   Vymazat
  5. Mně teda slimouši neva,pojídají odpad a na záhonech plevel.Vždy všeho s mírou je třeba se domluvit s jejich duchovním vedoucím a ten to zařídí a je pro všechny dobře.No znám ovšem i úchyly,co je stříhají nůžkama a nebo hážou do kbelíku a sypou na ně sůl,pak ovšem mají málo těch kbelíků,no.

   Vymazat
  6. "záhon obtočíte izolovaně holým drátem Cu",huh,a zas jsem zmaten,uz klasicky:-),myslite tim lv dratem holym,ale neuzemnenym? :-)....proud

   apropo,dva bezci uz jsou v planu,ke slepickam,akorat ze ty budou mit vybeh,ovsem indove budou mit naprostou volnost v zahrade:-)

   Vymazat
  7. Drátem holým a neuzemněným, jelikož jsou vlhcí a propojení se zemí a začnou drát přelézat, dojde u nich k elektrochemické reakci a ustoupí ka němci od Stalingradu.

   Vymazat
  8. Iv:
   Taky jsem zmaten. Už jsem si to v hlavě pěkně představoval, jak na základy skleníku položím drát a hotovo. Jenže jak mohu docílit, aby holý drát položený na zem nebyl uzemněný? Když ho položím na nějaké izolanty, tak to budou potvory podlézat.

   Vymazat
  9. Ale no tak Michale,co treba zatlouct dreveny kolicky a drat kolem nich omotat,natahnout,omotat,tesne nad zemi...... :-).....proud

   Vymazat
  10. Tak ja si teda predstavoval normalni oholenej 1,5 cu elektroinstalacni drat. A co trava co se ho dotkne,neuzemni mi ho,potvora? Jinak abych hlidal kazdy styblo:-))))......proud

   Vymazat

  11. to Michal
   Ale no tak, dám destičku na štorc, na ni připevním od okraje 5-8mm drát po celé délce strany a umístím vně a můžeš tak udělat ohrádku čtvercovou, obdílníkovou atd. I když je destička vlhká, její spojení s drátem není tak dokonalé, jedná se řádově o nějaké mV a lépe působí na vlhký povrch těla slimouše jeho tkání.

   Vymazat
 3. Silný protiplísňový prostředek by mohl být vlaštovičník, ale nemám odzkoušeno na rostlinách , takže jen zmínka pro ty, kteří mají rádi nové postřehy ,-)A samozřejmě rádi experimentují. H.

  OdpovědětVymazat
 4. Původně jsem to chtěl písnout soukromě Iv, ale víc hlav = víc názorů, tak to fláknu sem.
  Kdysi jsem si koupil pozemek a jak je mým zvykem, hranice jsem nikterak neřešil. Prodávající prostě řekl "někde od tohohle drnu k tamtomu stromu. Po deseti letech jsem zcela náhodou zjistil, že pozemek mám o cca 80 metrů větší a to včetně kousku lesa :-)
  Jelikož se jedná z 95% o louku a to s trávou, kterou nikterak nevyužiju, řekl jsem si, že když by nebylo lidí, pravděpodobně by tu nebyla louka, ale nějaký smíšený les. Tak jsem zkoušel sázet různé stromky. Smrčky jsou v pohodě. Když je náhodou schované pod sněhem nerozšlápnul kůň, tak se chytly. Borovičky už horší - často usychaly. Ale co se mi nedaří jsou jakékoliv listnáče. Ne, že by je příroda nechtěla nebo nepotřebovala, ale máme tu tolik srnek (někdy nám vyloženě čumí oknem do baráku), že žádný listnáček nestačí tak rychle vyrůst, že by mu srnci nestačili očesat parůžky kůru i s lýkem - takže konečná (z cca 100 různých stromků je nula přiživších). Nestojím o nějakou monokultůru už z důvodu že se mi to nelíbí a taky že mi to nepřijde přirozené. Tak jsem nechal vytyčit hranice pozemku, abych věděl, kde mohu sázet.
  Ale teď to dilema.
  Co bude přirozenější, respektive správnější? Nechat vše jak je, přičemž si myslím, že bez člověka, by tu určitě louka nebyla ani přílišné množství srnek, nebo osázet rozumně stromky, ale s tím, že to budu muset dočasně oplotit lesáckým pletivem (minimálně 5 let?), aby měly možnost vyrůst do velikosti, kdy jim srnky neuškodí, ale zase tím zabráním srnkám, zajícům (dokonce i lišky se nám tu ometají), aby se volně přirozeně pohybovali a spásali jinak nevyužitou trávu? Navíc tu mám přírodní prameny, z kterých pijí vodu.
  Zeptat se těch jediných skutečných "správců" neumím, tak to zkusím tady vás všech :-) Vnitřně cítím, že oboje možnosti jsou správné i nesprávné zároveň a kompromis si neumím představit - plot buď je nebo není. Oplotit jen půlku nemá smysl. To je jako postavit samotné bezpečnostní uzamykatelné dveře uprostřed louky. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to Michal
   Na každý stromek, který zasadíš, pověs na niť proužek staniolu, aby se volně třepotal.

   Vymazat
  2. Taky bych si dovolil napad:-),"jedlej les",duby,buky,ale i neco ovocnyho,proc ne,jablon,sliva a hruska je vdecnej strom,k tomu sipky,trnky,rakytniky,remizky,raj pro cloveka i zvire.Paklize se prace nebojis,kazdej stromek a ker s plutkem nez se docka velikosti aby prezil :-),remizky,bylinky,to vsechno podle toho jak se to ma rado a jak si to prospiva,chce to malicko studia,ja bych si tu praci dal :-)....proud

   Vymazat
  3. To MichalB

   Záleží co od pozemku očekáváte....

   - dnešní zákony jsou takové, že nekosená louka je terčem úředníka a pokuty, jelikož se z ní může šířit plevel
   - srnčí nebo sika? Sika je zatím nejhorší co jsem poznal, za války utekly z poničených obor a od té doby se neřízeně množí
   - pokud nechcete dřevo, seno, a podobně, já osobně bych nechal louku svému osudu, neboť každá vydaná energie může být zbytečná, pokud není oploceno či jinak chráněno
   - každopádně, každá udržovaná louka se vám časem odmění pestrou květenou a bohatým životem

   Off-Sick

   Vymazat
  4. to Off-Sick
   Podle zákona stačí louku pokosit jednou za rok.

   Vymazat
  5. Iv:
   Díky ti za cenou radu.
   Zkusím to hned jak rozmrzne zem, ale jak znám ty naše opráskle zvědavé srnce, tak je to asi ještě více přitáhne a mezi sebou se budou sázet, který z nich těch staniolů napíchne více na parůžky a ještě se půjdou prohlížet jak jim to sluší v odrazu ve skle dveří a oken :-)
   Těch pár stromků ještě na oltář "vědy" obětovat mohu.
   Normálně bych dal kolem každého kousek sítě, ale plánuji zasadit několik stovek stromků a to bych se asi vyvrátil dělat to kolem každého. :-)

   Kousek od domu vloni nasázeli sousedi několik tisíc možná desítek tisíc stromků. Smrčky nechali bez oplocení a když jdu se psem na procházku, tak tím procházím. Asi už jsem občas na palici, ale často když jdu tou školkou, chytá mě drobný záchvat smíchu. Ne, že by to bylo směšné, ale něco na způsob, jako když kolem řádí mraky neohrabaných štěňat a hrajou si. Taky se člověk neubrání smíchu. Takový pocit tam mívám. :-)

   Vymazat
  6. Proud:
   Jo něco takového mám v představách (hlavně švestky, ty mám nejraději). Přece jen pro srandu králíkům každý rok objednávat traktor s rotavátorem (srovnání krtin s rozsekání staré trávy) a pak se sekačkou se mi nechce. Ručně to nehrozí, je toho skoro hektar.
   Asi zaměstnám zahradníka. Má tu někdo zájem? :-))

   Off-Sick:
   Úředníkům je na pozemek přístup pod trestem zásahu vidlí zakázán, protože jelikož jsem v CHKO a navíc kam oko dohlédne zdroje pitné vody pro půl okresu, tak jsem si s nimi(nenasytnými úředníky) při získávání stavebního povolení již něco užil. A ano, jsou to srnky.

   Vymazat
  7. Tady je smíšený les sám od sebe a je tam plno špendlíků a třešní a habrů a olší,to roste celkem rychle a ani srnky to nějak nechtěj papat,bych řekla :).

   Vymazat
  8. Terezko:
   Oni to u nás taky nežerou. To jen srnci si o všechno, co je ohebné, ale dostatečně pružné, drbou kůži na hlavě u parůžků a tím sedřou kůru i lýkem. Máš to vidět třeba v lese, kdy je pod každým listnáčem stovka metrových náletů a vše do jednoho je oholeno. A tak je to se všema listnáčema. Kupříkladu předloni jsme zkoušeli rychlerostoucí japany. I když jsem to obehnal ohradníkem, nezůstal mi ani jeden. O ovocných stromcích ani nemluvě. :-(
   Stačí jen to, jak vypadá náš Boubín (rodinný oficiální název smrkového megalesa). Kdo neví oč jde, měl by dojem, že se dívá na nějakou vysokohorskou kleč. :-)

   Vymazat
  9. Michale,
   asi by to chtělo si v prvé řadě zodpovědět, proč sis pozemek koupil, a podle toho postupovat dál.
   Mě osobně nadchla myšlenka jedlého lesa, jak už tady zmínil ....proud. Je to přirozené, krásné, užitečné, a když se založí promyšleně, po počateční snaze i bezúdržbové. Chce to ale si k tomu předem něco nastudovat - doporučuju např. Svobodovy Ekozahrady.
   A co se týče těch parohatých bestií - mám své draze vydřené zkušenosti. Na ochranu mladých stromků nepomohl zavěšený staniol ani cédéčka, dokonce ani chomáčky psí srsti, částečně fungoval zimní kabát ze stahovací fólie, na 90% ochrana kmínku z králičího pletiva, ale stopro je jedině plot...
   Necháš-li pozemek bez údržby, budeš 10 let koukat na rumiště a přitom za tu dobu už bys mohl sklízet jeřáby, zimolez, myrobalán, mirabelky, muchovníky, jedlé kaštany, lískové oříšky, rakytníky, bezinky, maliny, ostružiny, šípky,... Mńam! :-)

   Vymazat
  10. For MichalB:

   Jaké CHKO? Pokud jsi někde v dosahu mě (Kokořínsko, Praha, Plzeň), můžeme se dohodnout, navrhujeme přírodní zahrady, komplet, včetně realizace. Kosení samozřejmě taky, dělám ročně několik hektarů na seno. Ne pro peníze, ale pro radost. Peníze nehrají roli.

   Off-Sick

   Vymazat
  11. Vlabi:
   Kupoval jsem ho, protože jsem na něm chtěl stavět. Díky nehorázné nenažranosti úřadů jsem se ale hryznul a koupil parcelu s tímto pozemkem sousedící. Platit krom ceny samotného pozemku další 10ti násobek hodnoty zastavěného pozemku vodákům a dvacetinásobek (to si prosím nevymýšlím) ochranářům, to je podle mne drzost se sviňárnou dohromady, obzvlášť když si vzpomenu na složenky s konstantním symbolem označující daň z pozemku či nemovitosti. Jo a čekat až sedm let na to, zda na pozemku náhodou nezačne růst nějaká chráněná kytička, to taky nebylo nic pro mně. Že to pak rozdupou koně nebo krávy kupodivu nevadilo. O mnoha dalších absurdnostech ze strany úřadů(hlavně CHKO) se snad ani nebudu zmiňovat.
   Já a plánovat? :-) To je něco, co obdivuji u druhých, ale sám toho nejsem schopen - asi proto mám i problémy s očima na dálku :-) Ještě tak vzít do ruky nářadí a hrrrr na ně. Vždy to nějak lze zimprovizovat. A že to pak několikrát vylepšuju, to už jsem prostě já :-)

   Off-Sick:
   Tak v dosahu bohužel nejsem - Vysočina.

   Vymazat
  12. Tak svestky Michale..........kudy tecou,tudy lecej:-)))))))))))......proud

   Vymazat
  13. Míšo,Ahoooooj :))).No tak máš v podstatě tři možnosti:1-buď ty svině,tedy srnce,rohatý budeš nahánět po tý pustý planině,co Ti z toho dělaji, s pilníkem,což tě vyčerpá a pěkně na....2.-necháš je, ať si řádí jak chtějí a budeš pasiv a smutný a bez lesíčka a bez všech těch dobrot,co psala VlaBi a budeš mít SÍLY LEDA TAK ZA DVA SHNILÝ!!!...3.-vezmeš pořádný plot na pár let to obeženeš a budete mít krásný lesíček plný SÍLY a nejen pro sebe,ale pro široké okolí,což mooooooc pomůže.....No, bych teda neváhala ani chvíli a když to nedělají z hladu,ale z bejdla(spíš bych to viděla,že je tam nějakej nepoučitelnej rohatej zmetek,kterej je k tomu schválně navádí a ten ví moc dobře,co dělá!!! a ty tupani ve svý blbosti a nevědomosti vůbec nechápou,že v krásným lese je plno dobrot,stín ve kterým se můžou válet a další "zábava).Kup pořádnej plot a zatneš jim tipec a máš to,jinak to nevidím :).No a jen tak mimo mísu,mně se vám zdá,že Ježíšek se na nás naprd,že jsme málo slavili v zimě jeho "narozeniny" a tak nám tady nasypali plno sněhu.No tak tedy jo,uděláme si dnes místo vajec svíčky(plamen čistí krásně energii) a protože jsem tedy nečekala,že budu topit jak šílenec ještě v dubnu pomalu aj i v noci,jaká je kosa a dochází dřevo,tak jsem se rozhlídla kolem a popadla pořádnou BICHLU,flákla to do kamen a jak vono to prská a praská,asi vám přijdu jak barbar :)),ale ono to někdy ani jinak nejde.No a tedy doufám,že Matěj dodrží,co slíbil a hodí sem další díly Templáře a tam se zas dozvíme pár užitečných věcí,no vážně jsem zaslechla od Radečka(to je nějaký ptáček od moře,podle vzhledu,ale blíže ho identifikovat nedovedu-navigovala jsem ho v čekárně na busáku,nemohl trefit ven),že prý Ježíšek vůbec neumřel a je v tom pěknej čurbes,či co.A tak,ať vás SÍLA všechny provází a moc se tedy nezlískejte a Proude,nějak ti mne berou průdušky(asi nějakej sajrajt),tak kdo může léčit švestičkama,já se jdu po...z MMS,to totiž moc pomáhá,jo a zapálím si řádný cigáro,nejsem totiž,žádná Svatá,ale pořádná divoženka :))).

   Vymazat
  14. Proude:
   Kdepak, v tekuté podobě mi nejedou. Do kompotů a do mrazáku a následně do knedlíků s nimi. :-)
   Teď je konec března a poličky ve špajzu i v mrazáku jsou už prázdné. Co já si teď půl roku bez švestek počnu? :-(

   Taky je príma, že jsem včera přehodil letňáky na auto, protože do rána je tu kopec sněhu. Tak si dám asi přezouvací repete, pokud si tedy proházím cestu ke garáži. :-)

   Ten sníh mi už leze neuvěřitelně na nervy! Těžko se do týdne dočkám krásného jara!

   Vymazat
  15. Tak už asi pomalu vím, co se pokusím udělat.
   Dnes jsem měl ráno opět možnost usrkávat kafe a přitom jen z opravdu malé vzdálenosti sledovat srnky a zajíce - díky za tuto synchronicitu=znamení. Bude ještě asi boj to doma nějak okecat, ale myslím, vlastně vím, že by mi to chybělo. Udělal jsem i pár nekvalitních fotek přes od dětí ušmudlané okno, ale jak vypadá zajíc nebo srnka s loňskými potomky jistě víte, takže netřeba ukazovat.
   Dělat si vlastnická práva na kousek Země (zabraňovat styku přírody se sebe samou) je stejně absurdní, jako si kupovat pozemky na dně nějakého moře nebo na Měsíci. Konec konců i ta moje fyzická schránka je mi Přírodou jen dočasně propůjčená, ne? Takže jediné, nač si mohu činit nárok a zatím to nemusím nikterak danit, je moje vlastní vědomí sebe sama - že JSEM.

   Zkusím chránit stromky jednotlivě.
   Mnou zaplacený pozemek tedy beru nikoliv jako můj majetek, ale jako lidskými zákony nepopíratelnou možnost (až na výjimku vyvlastnění státem) chránit kousek Země před možným negativním zásahem někoho jiného, případně jí modulovat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

   Díky vám všem za ochotu poradit.

   Vymazat
  16. Vydrz Michale,v podstate je vlastne zima jaka ma bejt,ani pro zver nebyla nejak moc nepratelska.Ten problem je jen v tom,ze je malo slunce jak nam ho schovavaj,vitamin D nam chybi a porad bilo a bilo,dole i nahore, nas depta,kdyz to slunce neprozari.Ale uz to pomalu konci,VYDRZAT!Jak se otepli,sup s papinakem a octem na strechu,ja jim dam,bande sprosty :-)).......proud

   Vymazat
  17. Jooo Terko,to se pak tem pruduskam nediv:-)))),ale taky jsem nepoucitelnej a sypu prirodni prevence:-)......proud

   Vymazat
  18. Ahoj Michale, zdravím Tebe i všechny zde:)),čtu tady, že jsi přezouval gumy, já jsem to dělala leta a před 4 lety jsme se odstěhovali na venkov a našli jsme si servis tady vedle ve vesnici. Chlapci jsou šikovní a závodníci, jezdí různě v bahně a tak, já tomu nerozumím. První jaro jsem přišla přezout a oni se mi smáli. Dostala jsem poučení, že je to manipulace a neskutečné vyhazování pěněz a ničení přírody. Jezdí se celej rok na zimních a pak se vyhodí. Tak to od té doby děláme a super,džípaři to dělají běžně už 20 let. Mám 4. rok gumy zimní a letos na podzim :) POKUD AUTÍČKO JEŠTĚ BUDE SLOUŽIT DOSTANU NOVÉ.Prý, když je sice neojezdíš a střídáš, tak puchří a stárnou a mín i vydží ten materiál. JE TO LEVNĚJŠÍ:))) iva

   Vymazat
  19. Ivo:
   Vím, co mají klucí závodnický na mysli. Jenže s mým nájezdem nějaké zpuchření gum nehrozí a zimní pneu má opravdu vyšší spotřebu než letní a za velkých veder vzorek doslova mizí před očima :-)
   Džípaři nemění, neboť oni používají "celoročky" (4x4 má jinou, do terénu zesílenou konstrukci pneu - proti proražení a proříznutí kameny), protože ceny u těchto pneu jsou někde úplně jinde a hlavně se např. zimní těžko shánějí (případ dvou posledních let, kdy bylo ve světě vyprodukováno údajně málo kaučuku). Jedno stařičké SUV doma máme taky, takže vím o čem mluvím. Celoročka je ale svými jízdními vlastnostmi nebezpečná v létě a v zimě ještě více. S celoročkami jsme to auto koupili a gumy letěly z baráku po prvním sněhu (i když vzorek byl skoro 100%). Když jsem sháněl na toto auto zimní (nikoliv celoroční) pneu, na celém českém internetu bylo k sehnání jen 4-5 typů, přičemž nejlacinější sada vyšla bezmála dráž jak zůstatková cena celého auta :-(
   Za volantem jsem strávil bezmála půl mého zatím krátkého života, ale za sebe musím říci, že letní a zimní pneu má svoje opodstatnění a rozhodně to pak není dražší provoz, než celoroční jízda na zimních, spíše naopak. Ale je to o nájezdu kilometrů, protože je pravda, že už třetím rokem po výrobě (fyzické opotřebení pneu na to nemá vliv) se zimní pneu stává letní - běhounová vrstva ztvrdne. Můj názor je, že konkrétně v tomto případě o manipulaci nejde. Já bych byl mezi prvními, kdo by šel proti proudu, to mi věř.
   Ale to už jsme od zahrádky hodně odbočili :-)

   Vymazat
  20. to Iva

   Já bych teda v létě na zimních např k moři nejel :) , na vsi a kolem domu je to něco jiného.

   Spíš je zábavnější jak nám chce vrchnost vše dirigovat a postupně tak ztrácíme schopnost používat zdravý rozum.

   Není ideální řešení pro všechny podmínky po celý rok. Vše je individuální.

   Off-Sick

   Vymazat
  21. Ještě jednou takto:
   Ivo, můžeš na jakýchkoliv pneu najet 50tisíc km bez problému. Ale taky může přijít 10 metrů, který tobě nebo někomu jinému změní/ukončí život a to jen díky tomu, že na autě nebyly lepší/vhodnější. Nejde totiž jenom o běžnou jízdu, ale i o krizové situace.

   Jaro si ale dává na čas, co?

   Vymazat
  22. Michale:-),na to ti odpovim za Iva(kdyz dovoli) : Znal jsem jednoho,ten umrel na obycejnou rymu! Sel s ni k doktorovi a na prechodu pro chodce ho prejelo auto! ;-).Myslim,ze dobrej sofer se nepozna jen podle toho jaky ma auto a obuti a jakej je "zavodnik" na rovinkach,ale hlavne podle toho,v jakym vi ze to auto ma stavu(otazka penez,bohuzel,mame jich cim dal min,ale jezdit potrebujeme),kolik si tedy muze dovolit,jakym zpusobem muze jet,ale HLAVNE jak umi davat pozor na ostatni ridice,aby se ani nedostal k tem "10 metrum",njn,chce to leta praxe a odrikani:-)))))))).......proud

   Vymazat
  23. Ahooj. omlouvám se, nebyl čas, joo, asi máte chlapi pravdu,ale u mě to fakt funguje perfektně, k moři nejezdím, no a moje již 2. auto zn. ford s celoročníma, nebo zimníma gumama jezdí perfektně, téměř kazdý den, ovšem, když je fakt u nás velkej sníh, tak mě manžel vyváží jak medvěda , ne, že bych to s fordkou nezvládla, ale proč se nenechat rozmazlovat:)))))) ZDRAVÍM , VČERA JSEM NA MĚLNÍKU UVIDĚLA KEŘÍK S KVETOUCÍ ZLATÝM DEŠTĚM:))) ptáci a zvěř stále hladoví, tak krmíme. Hlášení podala Ivana Husa:)))))

   Vymazat
 5. Předem Vám děkuji za rady pro zahrádkáře. Ty se vždy hodí. Postříkat zahradu nějakou zasr.... chemií umí každý blb.
  Ivane, dlouho jsem hltal Vaše návody ještě na upramene.cz a až nedávno jsem zjistil, že máte svůj pro mě velmi zajímavý blog. Mohl bych se Vás na něco zeptat soukromě? Ale nevím, jak Vám mám napsat soukromou zprávu... Miloš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to Solimator
   energie.iv@gmail.com uvedeno v odstavco "O mně"

   Vymazat

Kdo je Anonymní, tedy nepřihlášen, vždy se podepsat, je to základ slušného chování. Většinou nepustím do éteru.