sobota 8. listopadu 2014

Autolékárničky – jen kšeft?


Mám řidičák od roku 1970 a lékárničku jsem nejen nikdy nepotřeboval, ale neviděl jsem ani jiného řidiče, že by ji použil. Totéž nepamatuju ani jako bývalý hasič z povolání, občas se u takových zásahů nachomýtající.

Navíc lékárničky, standardně dodávané za 250 korun před 4. roky, jsou víceméně k ho..u. Nůžky, které v nich jsou, jsou jen ozdobou z kusu plechu. Člověk myslící si pomůže i bez lékárničky, blbovi, který neví kde a jak zaškrtit ránu by i kompletní vybavení sanitky nebylo nic platné. Autolékarnička je jen nástroj buzerace řidičů a zajištění odbytu firmám, které se jejich kompletováním živí. .............tak si to přečtěte ..
 Před asi čtyřmi roky jsme si já a můj syn, v souladu s tehdy novou vyhláškou, vyměnili autolékárničky, v ceně cca 250 Kč/kus. Dnes jsem se dočetl, že se chystá zákon, který nařídí opět jejich výměnu, údajně kvůli prošlé čtyřleté expirační době.

Mám takový skromný dotaz. Může mi někdo z připravovatelů tohoto zákona vysvětlit, jak se po čtyřech letech změní termoizolační vlastnosti termoizolační fólie, nebo jak se za stejnou dobu změní schopnost nůžek stříhat náplast nebo obvaz? To si nedovedu představit, byť jsem vysokoškolsky vystudovaný technik. Vždy jsem měl za to, že termoizolační  fólie má zabránit unikání tělesného tepla, že nůžky jsou v lékárničce pro stříhání a nikoli kvůli jejich sterilnosti.Ostatně ani s tou sterilitou obvazů, náplastí, škrtidla a resuscitačních  roušek to není v případě úrazů při autohaváriích tak zcela jednoznačné a  pravdivost záměru zabránění infikování utrpěných poranění není jednoznačná. Již sám mechanismus poranění v případě autohavárie neprobíhá ve sterilním prostředí a sterilními předměty, takže ještě dříve než dojde k ošetření rány je tato již infikovaná.

Jestliže při resuscitaci provede dýchání z úst do úst osoba s infekční
plícní chorobou, žádná desinfikovaná rouška nezabrání přenosu infekce. Taková desinfikovaná rouška nezabrání přenosu plícní infekce ani v opačném směru, takže při tomto úkonu je stejně ohrožen i poskytovatel první pomoci.
Nebo snad nějaký náš zákon zakazuje poskytnout dýchání z úst do úst nějaké

skupině občanů?

Jako báňský inženýr jsem musel absolvovat i školení na HBZS v Ostravě Radvanicích, kde nás školili lékaři s praxí při zachraňování životů při důlních haváriích. Ti nám vštěpovali zásady, že prvotní při poskytování  záchrany je zabránění ztráty krve a následně podpora plícní ventilace a obnovení srdečních funkcí. Učili nás, že pokud nezabráníme vykrvácení, tak postiženou osobu nezachrání již nikdo a ničím na světě, takže je lepší zabránit krvácení třeba i posmrkaným kapesníkem a že dnešní medicína se dokáže s případnou infekcí vyrovnat, nedokáže ale napumpovat do mrtvoly novou krev.

Takové druhé přirovnání. Naše zákony obecně ukládají každému občanovi poskytnutí první pomoci v případě, že se vyskytne v místě nějaké nehody, ale se vší lidskou moudrostí nestanoví, že to mohou učinit jen sterilními prostředky. To by totiž

automaticky znamenalo, že každý občan musel být na  kterémkoli místě a v kteroukoli dobu vybaven lékárničkou se sterilními prostředky a že by si musel lékárničku
pravidelně po uplynutí expirační doby měnit. Nelze se proto našim občanům divit, že velmi často jsou neteční vůči zraněným osobám a místo poskytnutí pomoci raději z místa nehody zmizí, nebo dělají, že nic nevidí.

Za třetí. Jak by postupovaly naše orgány v případě, že by kontrolovaly vybavení automobilů cizinců, kteří by neměli provedenu výměnu autolékárniček podle tohoto nesmyslu, protože u nich tyto normy neplatí? To je bude někdo při přejezdu hranic informovat o nutnosti koupit si novou lékárničku, nebo jim to bude prominuto a tím budou naši občané znerovnoprávnění před našimi zákony.

Tak se mi zdá, že kromě proslulé plzeňské právnické fakulty musí někde existovat ještě i podobná lékařská fakulta plodící podobně uvažující zdravotníky jako PF v Plzni plodila právníky. Ale možná je to tím, že mám jen technické vzdělání a že naši páni profesoři nám vštěpovali, kromě technických a přírodovědných věd i zásady logického uvažování.

Věřím, že by se výrobcům lékárniček takový zákon líbil a že by za takový nesmysl silně lobbovali. Stejně si myslím, že připravovaný zákon o povinné  výměně autolékárniček je jejich práce. Jen kdyby bylo v naší republice asi 3 mil. registrovaných motorových vozidel a nová lékárnička stála jen 150 Kč, tak je to bratru 450 000 000 Kč co čtyři roky, aniž by se nějak starali o odbyt, protože ten by jim zajišťoval stát, dokonce formou zákona. A navíc a především, protože by se nejednalo o státní výdaje, ale výdaje soukromých  osob, nemuseli by být výrobci ani obtěžováni výběrovým řízením.

P S.
Náš hlavní inženýr na dole Gottwald měl takové pořekadlo: přírodní pohromy, války, havárie a nemoci jsou tragedie, ale skutečnou katastrofou je iniciativní a pilný blbec! V posledních pár letech mi připadá, že je to  situace v našich zákonodárných orgánech, před nimiž nás zatím ani Pán Bůh  nebyl schopen uchránit!

V Havířově 10. 7. 2014

A tady něco pro odlehčení:
Dobrý večer paní řidičko, silniční kontrola.
Víte,že vám nesvítí levý světlomet? Vím. Tak to bude za 1000 Kč... !

Hmm, když já to neumím vyměnit.

Tak to bude za 1500...!
 
Vytáhnu z kufru náhradní žárovky a sladce se zeptám...A vy to umíte vyměnit??

Policajti se po sobě poněkud šokovaně podívají a prý ,,To nemyslíte vážně, že ne?,,

No,máte na autě napsáno Pomáhat a chránit...tak když to vyměníte, tak mi pomůžete a rovnou mě ochráníte, ne?

Paní řidičko!!! Dýchněte si a jeďte!!! A řekněte manželovi, ať vám to vymění!!!!

No to teda jako ne...kvůli blbé žárovce si fakt manžela pořizovat nebudu!!!

Proboha jeďte!!!!!!!!!!

5 komentářů:

 1. Zdravím,
  ono to je tak:
  Ze zákona má každý občan povinnost poskytnout první pomoc osobě, která to potřebuje s výjimkou, kdy by zachránce sám ohrožoval svoje zdraví... Neposkytne-li první pomoc běžný občan - až 2 roky vězení, profesionál (od sanitáře po hlavní sestru) až 3 roky vězení. Amatérovi stačí zavolat rychlou (někoho požádat) a pak se buď řídit instrukcemi dispečera nebo omdlít. Profík si toto dovolit nemůže...
  Iv - máte pravdu, že při opravdu vážných, ale i menších zranění např. u dopravních nehod, kdy opravdu jde pouze a jen o čas (vysvětlím později), nemá smysl sterilitu použitých pomůcek příliš řešit. Proč:
  Existují 4 stupně šokových stavů - všechny jsou vázány na ztrátu krve vnitřním nebo vnějším krvácením. Velmi nebezpečné je, že u zdravého člověka projevy šoku pozná profík i laik až ve 3-tím stupni, kdy zraněný začíná blednout, mátovatět, zrychleně dýchat. Právě zratil 1,5 litru krve. Do tohoto okamžiku si s touto ztrátou dokáže tělo poradit za cenu vyčerpání energetických a krve srážejících zásob. Velice správně píšete, že krvácení je potřeba zastavit co nejdříve. Krví skutečně život utíká. Vnější krvácení pořešíme i posmrkaným kapesníkem, prošlým obvazem nebo urvaným klackem a počůranou košilí... Náš zraněný má pár minut než spadne do 4 stupně a to již zahajujeme resuscitaci. Ideální je 15 stlačení hrudníku, dva vdechy, 15 stlačení hrudníku, dva vdechy to vše s frekvencí cca 100 až 110 za minutu a stlačení hrudníku o 5 - 7 cm do hloubky. Méně i více stlačení za minutu a do hloubky hrudníku nefungují - tuhle teorii jsem si několikrát ověřil na monitoru v práci. Nevytvoříte dostatečný krevní tlak.
  Ve zraněném chybí cca 2 - 2,5 litru krve. Tady již nastává zásadní otázka, jestli máme ještě co pumpovat. Rychlíkům bysme v podstatě měli do telefonu říct, aby si s sebou vzali dvě krve a plasmy Nula negativní.
  A to dýchání...? Vážně se nám bude chtít dýchat do rozmlácenýho bezdomovce? Zákon připouští jen masáž srdce, že jako v krvi přeci jen nějaký kyslík zůstal... To ano, ale velmi brzy ho spotřebuje samotná krev a protože výměna kyslíku funguje na osmóze, tak do minuty nebo dvou proháníme tělem červenou břečku, která kyslík naopak z tkání odčerpává.
  U vnitřního krvácení je průšvih v tom, že nemáce co ucpat - např. při zlámané pánvi může krevní ztráta dosáhnout i 5 litrů a tím to končí - srdce je bez krve...
  Nějaká sterilní nebo nesterilní rouška je k ničemu, protože jednak nebude těsnit, prostě ji ve zmatku kloudně nenasadíme a vdechovat cizí hepatitidu třeba C...
  Dokud nebude v lékárničce ambuvak nechte dýchat příbuzné zraněných - jde Vám o život.
  Svého času rychlíci resuscitovali velmi pohlednou lyžařku bez ambuvaku (co by se asi mohlo stát, když to byla tak krásná ženská) a ta jim po probrání z bezvědomí suše ozámila: Děkuji za pomoc. Mám AIDS...
  Půl roku byli zpocení, než testy definitivně potvrdily, že se nenakazili. Hepatitida C je 100 krát nakažlivější než AIDS.
  U lékárničky si hlídám expiraci jednotlivých komponent, zákon mě nezajímá - zvlášť, když složení je stejně nedostatečné.
  Kdo ví, jak správně vytvořit tlakový obvaz...?
  Přeji krásný večer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to Ares
   Krvácející ránu (kterou jsme předtím stlačili prstem přímo v ráně) překryjeme sterilní vrstvou
   přiložíme sací vrstvu (např. nerozmotané obinadlo). Sací vrstvu přikládáme vždy podélně, tj. po směru vedení tepen a žil v těle, nikdy ne kolmo na ně. Nemáme-li dostatek standardního zdravotnického materiálu, je potřeba improvizovat a použít jako sací vrstvu např. pevně složený malý ručník nebo jinou vhodnou látku.

   · Dalším obinadlem pevně utáhneme sací vrstvu ke zraněnému místu. Tlak nesmí být ani velký (končetina za zraněným místem začne modrat, brnět, není dostatečně citlivá) a ani malý (tlakový obvaz by nebyl účinný).
   Pokud přiložená první sací vrstva protéká, postup zopakuj a přiložíme další vrstvu. Totéž lze udělat ještě potřetí.
   To je co vím z literatury, zatím jsem nemusel.
   Pokud protéká i třetí sací vrstva, je tlakový obvaz nefunkční a musíme volit jiný způsob zastavení krvácení. Vhodné je ještě jednou zkontrolovat, zda je tlak vyvíjen skutečně na správném místě a zda není nefunkčnost tlakového obvazu způsobena tím, že se obvaz posunul a tlačí jinam, než je potřeba. Pokud je tedy opravdu všechno na svém místě a přesto tlakový obvaz protéká, použijeme k zastavení masivního krvácení zaškrcovadlo.

   Vymazat
  2. to Iv:
   tak to máte za jedna s hvězdičkou :-)
   Než jsem začal pracovat na ARO, tak jsem si myslel kdoví co neumím. Nyní pochybuji, že vůbec něco umím... Život může být tak křehký.
   Upřímně moc všem přeji, aby ARO poznali jen při dni otevřených dveří :-)

   Vymazat
  3. to Ares
   Máte +++++ a hlavně, ať se Vám daří a co nejmíň zlých případů, děkuju taky.

   Vymazat
 2. Přítel objednával novou autolékárničku minulý týden. Potřebuje jet s autem na technickou, tak kdyby se na ni koukali, tak abychom ji měli novou. Vůbec ale nechápu, proč se musí kupovat lékárnička každou chvíli nová, když v ní není nic, co by se mohlo nějak zkazit a nepřijde mi, že by v nich bylo pokaždé něco jiného :-D Je teda pravda, že já je vůbec neprohlížím :-D .

  OdpovědětVymazat

Kdo je Anonymní, tedy nepřihlášen, vždy se podepsat, je to základ slušného chování. Většinou nepustím do éteru.