středa 7. prosince 2016

Přírodní antibiotikaPřírodní antibiotika ...  a jak je použít


V průběhu tisíců let vývoje pro nás Příroda připravila mnoho bylin a rostlin s doslova zázračnými účinky. Řada z těchto rostlin se řadí mezi tzv. antibiotika - to jsou látky, které usmrcují mikroorganismy, které nám škodí, nebo brání jejich růstu.

Mnoho farmaceutik má prvotní inspiraci právě v přírodě a látkách, které se v ní nacházejí. Pokud se prokáže účinnost těchto látek, farmaceutické firmy je vyrobí synteticky a nechají si je patentovat, což jim následně přináší dočasný monopol a obrovské zisky.


Syntetická antibiotika

Synteticky vyrobená antibiotika mají škodlivé účinky. Přečíst si o nich můžete v každém příbalovém letáku. Bohužel to však není vše, protože negativní účinek je systémový. Antibiotika ovlivňují a ničí mikrobiom (vnitřní prostředí těla, zejména ve střevech), poškozují imunitní systém, oslabují vlastní tělesné funkce, poškozují DNA... Pomalu, ale jistě.

Specifickým problémem se stalo nadužívání antibiotik - možná jste zaznamenali, že i Světová zdravotnická organizace "bije na poplach" a snaží se hledat cesty, jak tento trend zvrátit.


Rezistence na syntetická antibiotika

V roce 1928 objevil Alexander Fleming penicilin. Týž pán ve své řeči při příležitosti udělení Nobelovy ceny v roce 1945 varoval před nadužíváním antibiotik. Fleming věděl, že využívání léku zasahuje do přirozeného výběru bakterií, které začnou mutovat a začnou penicilínu odolávat. Čím více budeme antibiotika předepisovat, tím více odolných bakterií bude přibývat.

Jeho teze byla v praxi potvrzena již v následujícím roce - v roce 1946 byla v londýnské nemocnici objevena první resistentní bakterie.

Co na to farmaceutický průmysl a medicína obecně? Začal vyvíjet nová a nová, silnější a silnější antibiotika. Začal tak boj s Přírodou, který lidstvo nemůže vyhrát.


Zničená střevní mikroflóra

Nadužívání antibiotik a dalších léků je také spojováno s raketově se šířící "epidemií" autoimunitních onemocnění, jejichž příčinou je v mnoha případech poškození střevního prostředí, mikroflóry, mikrobiomu nebo dokonce poškození střevní stěny a vznik tzv. syndromu propustného střeva.

Mnohem vážnější jsou ale dlouhodobé dopady, které způsobí třeba i jediná dávka antibiotik. Názor zdravotní komunity, že prostředí ve střevech lze snadno napravit pomocí probiotik a/nebo fermentovaných potravin se ukazuje velmi vzdálený od pravdy.

Stabilizace střevní mikroflóry je dlouhodobou záležitostí, může trvat i několik let a v některých případech může být dokonce nemožné poškození napravit (viz například články ve vědeckém časopise The Journal Microbiology). Výzkumy také ukázaly, že i krátkodobé podání antibiotik může způsobit rezistenci bakterií ve střevech, která může přetrvat čtyři nebo i více let .


Pro nás i budoucí generace:

Chcete-li ochránit zdraví své i budoucích generací, vyvarujte se v maximální možné míře syntetických antibiotik. Jejich užití může být opodstatněné pouze v případě přímého ohrožení života a pouze jako poslední možnost poté, co byly vyčerpány jiné alternativy.

Které to jsou?


Přírodní antibiotika

Existuje řada přírodních antibiotik s vynikajícími účinky. O jejich fungování není pochyb. Mnoho z nich máte ve své kuchyni.

Jejich použití má ale svá specifika. To nejdůležitější: nemají tak silný krátkodobý účinek, tedy nezafungují tak rychle, jako syntetické léky. Působí dlouhodobě  a kromě toho, že ničí škodlivé mikroorganismy, zároveň podporují funkci vlastního imunitního systému. Obrovskou výhodou je pak to, že nemají vedlejší škodlivé účinky a nevytvářejí rezistenci.

Při jejich užití musíte být tedy o něco trpělivější, než se účinek projeví. Jisté je, že se projeví a nejen že pomůže proti konkrétní např. bakteriální infekci, zároveň posílí Váš organismus a Vaší imunitu.

To není špatné, co říkáte? Pojďme tedy na výčet nejběžnějších a nejdostupnějších přírodních antibiotik, které máte běžně k dispozici.


Česnek

Jedná se o velmi účinné antibiotikum. Dejte si každý den pár stroužků česneku a můžete účinně bojovat s mnoha typy bakterií, virů a infekcí. Některé studie prokázaly, že česnek je efektivní i při léčbě onemocnění jako jsou AIDS, cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Je také velmi účinný u příznaků nachlazení, chřipky nebo u bolestí zubů.

Účinku dosáhnete pouze při konzumaci syrového, čerstvě rozmačkaného česneku. Přidejte ho do salátu, polévky, nebo libovolného jídla.

Co dalšího česnek dokáže?

Má antibakteriální, protiplísňové a protivirové schopnosti podporuje tvorbu zdravé střevní mikroflóry (funguje jako prebiotikum) ,zabraňuje oxidaci tuků, silný antioxidant, ochraňuje DNA před poškozením, chrání před radiací a škodlivým spektrem slunečního záření, účinný proti parazitům, pozitivní účinky pro trávení

obsahuje mnoho výživných látek, například vitamíny C, B1, B2, B3, minerály (vápník, kyselina listová, železo, hořčík, mangan, fosfor, selen, zinek) a fytochemikálie (biologicky aktivní látky s ochrannými účinky).

Osobní zkušenost: 
s česnekem mám vynikající osobní zkušenost při léčbě problémů v dutině ústní. Možná nevíte - kazy, zubní kámen, paradentóza a další problémy jsou bakteriálního původu. A tak není divu, že česnek skvěle funguje. Před pár lety se mi udělal obří váček u zubu. Pokud bych šel k zubaři, tak by se jistě řezalo. Použil jsem rozmačkaný česnek několikrát denně a za 3 dny bylo po váčku.


Cibule

Cibule má podobné účinky jako česnek, ulevuje od bolesti, je protizánětlivá a velmi účinná při chřipce nebo nachlazení.

Podobně jako u česneku funguje cibule jako antibiotikum pouze v syrovém stavu. Nečekejte, že (karcinogenní) smažená cibulka Vám pomůže s nachlazením - nepomůže. Pokud máte kašel, je také výborným pomocníkem čerstvě nakrájená cibule, kterou dáte do misky pod postel.

Jak u česneku, tak i cibule platí, že čím máte suroviny kvalitnější, čím čerstvější, tím lepší bude účinek.


Jablečný ocet

Obsahuje kyselinu jablečnou, jejíž anti-biotické účinky byly prokázané. Je velmi účinný při bolení v krku a při všech typech bakteriálních infekcí a onemocnění.

Váš nápoj denní prevence: denně 2 polévkové lžíce jablečného octa do 3 dl vody, můžete přidat lžičku medu, rozmíchat a vypít.


Zázvor

Velmi známé antibiotikum, je účinný v případě chřipky, nachlazení, dále při podrážděném žaludku, nebo jako úleva u bolestí svalů a šlach.

Ženy by neměly užívat velké množství zázvoru, pokud jsou těhotné.


Extrakt z grepových semínek

Má protiparazitální účinky, velmi účinný proti bakteriím a také při různých typech plísní. Je možné si ho vyrobit i doma, ale praktičtější je asi nákup nějakého kvalitního produktu na trhu.


Křen

Dodá tělu energii, pokud je čerstvý, má velkou sílu! Podporuje krevní oběh a má antibiotické účinky poté, co je v žaludku rozštěpen. Účinný na infekce (například močových cest), na ledvinové kameny, nebo bronchitidu.


Přírodní vitamín C

O jeho účincích jsem psal na jiném místě. Mějte na paměti, že pouze přírodní podoba vitamínu C funguje - běžně prodávaná kyselina askorbová nemá stejnou funkci, jako komplexní vitamín C (článek na toto téma připravuji, těšte se).


Cayenne

Cayenské koření s účinnou látkou capsaicinem je druhem pálivých papriček s mnoha účinky, které se využívaly po tisíciletí. Existují desítky studií, které potvrzují jeho skvělé účinky, například při léčbě vaginálních infekcí, má silné protiplísňové a antibakteriální účinky, je účinný u zánětů dutin. Kromě toho reguluje trávení, je to jedna z nejlepších bylin na cévní soustavu, snižuje krevní tlak a cholesterol.


Skořice

Skořice má schopnost snížit hladinu krevního cukru u osob s cukrovkou. Má antibiotické účinky a dokáže pomoci s kvasinkovými infekcemi. V zimě má zahřívací účinky - přidejte jí třeba do ovesných vloček nebo k rozmačkanému banánu na snídani.


Kurkuma

Účinnou látkou v kurkumě je kurkumin. Jeho účinky prokazuje mnoho studií, jako antibiotikum je efektivní např. při léčbě H.pylori, dokonce nezávisle na konkrétním kmenu této bakterie. Účinnost kurkuminu byla také prokázána při léčbě cukrovky nebo různých typů rakovin.
1 komentář:

  1. Toto jsou vynikající informace pro mnoho lidí, sám jsem si v dospělosti již nikdy farmaceutická antibiotika od doktora nenechal předepsat, loni ani pro pejska, nebylo to nikdy opravdu opodstatněné. Zmíněné přírodní antibiotika používám naopak prakticky denně už nejméně tři roky a dokonce většinu vyjmenovaných, jen křen a výtažek z grep.semen ne. Je to skvělá prevence, bakteriální a virové nákazy mě obcházejí.
    Mil.

    OdpovědětVymazat

Kdo je Anonymní, tedy nepřihlášen, vždy se podepsat, je to základ slušného chování. Většinou nepustím do éteru.