neděle 12. června 2011

Jak jsme to mohli bez předpisu EuroSajuzu přežít?


Dnešní omladina vůbec nechápe o čem je řeč.
Ahoj kamarádi, doufám, že to po kamarádovi s krátkym zobakem
vyluštíte a zapomeňte nyní na češtinu.  Ale jste všickni šikovní Moraváci, nebo i někeři Češi, takže to máme k těm severomoravskym chacharum blizko.

Klepač:
Je to, co mě cele ráno bavilo. Pamatujete ještě, jak na každem sidlišťu byly klepače? To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem i mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit
nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku! Kdo by  to tušil, že barva na tych nadhernych kladinach obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho  zajimaly take cypoviny? Však aji moja dřevěna postylka, ve ktere sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera  obsahovala olovo.
A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne  zdravi. Muj tata s mamu neměli žadne bezpečnostni šraky, abych 
nevypadnul z postylky a nejebnul se do hlavy. Tuž, možna sem se jebnul.  Každopadně sem neměl žadnu flašku na pití, kera by byla zajištěna proti  temu, aby sem se nezalknul, nebo aby sem nepokypal drahu plovuci  dlažku.
Ani na oknach a na sporaku nebyly žadne specijalni pojistky, aby sem nevypadnul z okna, nebo aby sem se nešel dobrovolně upect do truby. Na cypoviny nebyl čas, bo bylo třeba vyvařit posrane plinky. Koho by dneska napadlo vrazit použite pampersky do tatramatky nebo do  hrnca na sporaku? Když sem sednul na mojeho prvniho Pijonyra, neměl sem blembak na hlavě, kery dneska musi nosit povinně každy mameluk do 15 roku, a brzy bude určitě povinně nosit každy až do domova  duchodcu. Když sem poprve zavodil na kolobce, šprajclo se mi předni kolo a
rozbil sem si držku. Přesto muj tata s mamu nežalovali s pomoci právnické kanceláře učitelku. Zdupane sem dostal ja sam. Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a riťu utiral lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu? Či by mě napadlo, že děcka fčil nemožu z baraku bez  pitička schovaneho v sofistykovanym zařizeni, kere brani vytečeni obsahu a potřisněni gaťat??
Když zme šli ze synkama kopat bunkr k lesiku, měl  sem v kapse chleba z maslem a zapijel sem to taku žlutu sodovku. Kamoš měl k temu navic zelenu papriku a červenu slazenu sodovku! Chlastali zme sodovky plne cukru a přesto si nepamatuju, že by kdokoliv z nas byl tlusty. Navic sem ja cucal tu jeho červenu a on zas
pruboval  moju žlutu. Chleba při kopani bunkra překažal, tuž odpočival na boku v blatě a zežrany byl až pak. Aji s blatem. Myslite si, že mi z teho bylo blbě? Nikdy! Ani opary zme nedostali. A to zme si gzichty nepotirali 
preventyvně jelenim lujem a podobnýma cyparnama. Žižaly zme taku malu rybyčku řezali na poloviny, bo nam ve škole řikali, že žižala je užitečny tvor a že když se rozpuli, tak doroste!  Škoda, že nam neřekli, že doroste jen ta jedna polovina.
Dodom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her (třeba hazani
nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země), byl ztraceny. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet.
V televizi byly dva kanaly a v tych tekla enem žumpa. Když kamoš přitahnul do lesika kytaru a začal hrat Hotel Kalyfornyja, byl pan buch. Okamžitě na něm viselo deset bab. Tuž, bylo nam patnact.
Našli zme kamoše venku aji bez mobila. Byli v lesiku, v bunkru, nebo na hřišťu. Padali zme do potoka, padali zme ze stromu, z klepača, lamali si hnaty, robili zme si modřiny, sypali zme si pisek do vlasu aji do oči.
Byl to naš problem. Kdo si doma stěžoval, dostal ještě přidane. Mliko se pilo od kravy, kobzole se kradly jezeďakum a pekly a žraly se zelene, šťovik chutnal dokonale a třešně zme kradli susedovi anebo v aleji. Kdo se prozradil a spadnul ze stroma, ten s nama přiště nešel, bo kdo by tež lazil s mamlasem?
Na koleje zme valili hřebiky a padesatihaliřove mince. Zustavaly z nich fajne placky. Přes řeku zme lozili po teplovodnich rurach tak dluho, až tam jakysik cyp namontoval ty špičate zabrany. Škoda, možna byzme vymysleli aji prvni bandži džamping.
Okolo byl komunystycky socializmus, a přesto zme byli svobodni.
Žadne hlupe předpisy nas nesvazovaly. Bylo nam jedno, jake zakřiveni maju banany, bo stejně byly akorat parkrat za rok. V době, kdy opravdu dozravaly. Gulaš a koprovka byly nejlepši ze včerejška. Z buřtu při opekani vykapaval poctivy praseči tuk a přestože zme to žrali černe připalene, bylo nam fajně a neměli zme pocit, že žereme polyvinylchloridovy bazmek.
Tak si řikam, jak je možne, že vlastně ještě žiju !!!!!

2 komentáře:

 1. Nádhera!!! Ač nejsem nijak letitý (ročník kolem roku 75), tak na tato léta rád vzpomínám. I když jsme se oháněli zbraněma všeho druhu, jediný, co nás potkávalo, byly boule od meče, nebo natržené ucho od hřébíku coby zaměřovače na pušce. O žních jsme se vozili na korbách V3S a stavěli vzduchotěsný labirinty z balíků slámy na polích.
  Nepamatuji se, že by kdy nějaký žák zmlátil učitele a nejhorší přečin celonárodního kaliru bylo kouření na záchodech o přestávkách, ale to se odvážili jen ti největší "grázli".
  Jak vidno, stalo se to postupně a nenápadně po kouskách a zřejmě velice dobře promyšleně. Pod nálepkou ochrany zdraví a svobody a práv člověka jsme se stali zajatci a loutkami, co si už ani doma neuvaří čaj aniž by o tom někdo druhý nevěděl, popřípadě nás nezažaloval za použití nevhodné konvice.
  M.

  OdpovědětVymazat
 2. Máte pravdu, je to cílený záměr, který se těmto rodičům začne vracet, ono je to vlastně o rozkolu rodiny, tak se pak lépe vládne, žádné vazby na rodiče, bydliště, zemi, soucit, sociální soudržnost, to jsou znaky hroutící se společnosti, přílišný individualismus. A dějiny se opakují, chybami se ne a ne poučit, ale asi je to záměr, který se rovněž zhroutí i s nimi.
  Přeji hodně štěstí. Iv

  OdpovědětVymazat

Kdo je Anonymní, tedy nepřihlášen, vždy se podepsat, je to základ slušného chování. Většinou nepustím do éteru.