neděle 17. února 2013

Zdravie nadovšetko

UHORKA (Okurek)


Uhorka patrí medzi najkultivovanejšie druhy zeleniny, je v rovnakej botanickej skupine ako tekvica, cukina, melón, indická uhorka, africká uhorka, japonská.
Jej účinky sú nesmierne všestranné a liečivé. Najdôležitejšia informácia je, že uhorka je najsilnejšia zásaditá zelenina. Má pH medzi 8 až 9. To znamená, že jej konzumáciou zabraňujeme prekysleniu organizmu.
Uhorky sú nielen lahodné, ale aj veľmi zdravé. Výborne pomáhajú pri liečbe kĺbov, kože, väziva, pečene, vlasov, opuchov, obmedzujú bujnenie rakovinových buniek. Vylisovaná šťava posilňuje pružnosť vlasov a väzivových tkanív, znižuje ukladanie kyseliny močovej v tele, takže zlepšuje reumatické problémy. Vysoký obsah draslíka normalizuje krvný tlak.

Dužina uhorky sa skladá z 97 % vody, 2,5 % cukru a minerálov. Nezanedbateľné je aj množstvo vitamínov, predovšetkým C, A, B1 a B2 a celý komplex vitamínov B -riboflavín, tiamín, vitamín B6 i B3. Cenné sú aj bielkoviny, ktoré prečisťujú a povzbudzujú ľadviny a pôsobia hojivo na pokožku. V ich šťave sa nachádza množstvo draslíka -najmä v uhorkovej šupke, horčíka, vápnika, sodíka, fosforu, kremíka -tiež v šupke, síry, vitamínu C, K.

Preto by sme pri ich príprave strúhaním nemali vzniknutú šťavu vylievať. S pár kvapkami citróna a chladenou minerálkou vznikne osviežujúci a zdravý nápoj. Draslík, chróm a bróm podporujú správny vývoj kostí a kĺbovej chrupavky, preto je dobré denne ju dávať konzumovať aj deťom. Najjednoduchší spôsob je uhorku odšťaviť a podávať ju ako zelený džús.


Ak máte žihľavku, ekzém alebo zapálenú kožu, potrite si postihnuté miesto čerstvou uhorkovou šťavou. Získame ju odšťavením uhorky, alebo jej rozmixovaním.
· Máte problémy so stolicou? Ak bojujete s častými zápchami a tráviacimi ťažkosťami, zaraďte do svojho jedálnička pravidelnú konzumáciu uhorkovej šťavy alebo šalátov zo surovej uhorky.
· Uhorky neobsahujú takmer žiaden tuk. Aj preto ich dietológovia vrelo odporúčajú pri redukčnej diéte a detoxikácii.
· Podľa japonských štúdií je uhorka významným činiteľom pri liečbe celého
zažívacieho traktu.
· Uhorková šťava 1:1 s cibuľovou šťavou lieči reumatické ochorenia. Odporúča sa piť denne. (Nechutí bohvieako, ale naozaj pomáha).
· Uhorková šťava s kvapkou jódu pomáha pri problémoch so štítnou žľazou. Treba ju konzumovať aspoň tri razy do týždňa.
· Nastrúhaná uhorka pridaná do vymixovaného tvarohu s ľanovým olejom a posypaná mletými ľanovými semienkami pomáha liečiť rakovinu.
· Pravidelnou konzumáciou uhoriek zabránite vzniku zápalov v tele.
· Nedávno vedci zistili, že uhorky obsahujú jedinečné lignany, ktoré znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a ochorení ako sú rakovina prsníka, maternice, vaječníkov a prostaty.
· Uhorková šťava a kvalitný vychladený zelený čaj 1:1, plus pár kociek ľadu, alebo zmrazená a rozpustená voda vytvoria lahodný energetický nápoj.

Uhorky pleť prečistia a upokoja prípadné zápaly a opuchy.

· Uhorková maska 1. Nakrájané krúžky uhorky pravidelne prikladáme na pleť: uhorky pleť prečistia a upokoja prípadné zápaly a opuchy.
· Uhorková maska 2. Pomixované uhorky zmiešané s medom a lyžičkou
jogurtu natierame na pleť a necháme pôsobiť cca 20 minút. Potom pleť opláchneme a ošetríme ružovou vodou a bežným krémom. Okrem predošlého účinku ešte pribudne hlboká detoxikácia pokožky.
· Uhorková maska 3. Uhorková maska na mastnú pleť: rozmixujte polovicu uhorky s jedným vaječným bielkom a lyžičkou citrónovej šťavy,
TIETO LIEKY NEKOMBINUJTE

Pri bolestiach hlavy, v krku alebo brucha hneď k lekárovi nebežíte a snažíme sa liečiť doma sami. Väčšinou len zájdeme do lekárne a kúpime si nejaké voľnopredajné lieky.
Tu ale pozor!

Pred lekárnikom sa nehanbite a požiadajte ho o radu. Aj obyčajné pastilky proti bolesti môžu skomplikovať napr. srdcovú arytmiu. A keď si lieky prinesiete domov, starostlivo si prečítajte príbalový leták, kde sa dozviete, s akými inými liekmi, či dokonca bylinkami a potravinami je nekombinovať.

Brufen a warfarín
Akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré obsahujú látku ibuprofen (Ibalgin, Brufen, ibuprofen, Nurofen), sa nesmú brať súčasne s liekom na riedenie krvi warfarínom. Pozor aj na kombináciu warfarínu a žen-šenu, ginkga či cesnaku!

Panadol
Panadol čipky a Panadol sirup pre deti -choré škvŕňa nesmie dostať oboje zároveň. Nebezpečne sa násobí účinnosť lieku a môže malé telíčko skôr poškodiť nežmu uľaviť.

Viagra a srdce
Lieky na srdce kombinované s viagrou môžu výrazne zvýšiť riziko infarktu.

Lieky proti hnačke
Živočíšne uhlie zabraňuje vstrebávaniu látok do tela, teda aj liekov. Preto je potrebné po prehltnutí iného lieku počkať s užitím uhlie aspoň dve hodiny.

Inzulín a acylpyrín
Diabetici, pozor! Lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, napríklad aspirín alebo acylpyrín, zvyšujú účinok inzulínu a môžu skresliť test na cukor.

Pastilky proti bolesti v krku
Ľudia so srdcovou arytmiou si musia dať pozor na pastilky proti bolestiam v krku s lokálnym anestetikom (znecitlivujúce látkou proti bolesti). Môžu zhoršiť srdcovú arytmiu.PRE UNAVENÚ PEČEŇ (Játra)

Spotreba: 3 mrkvy
250 g nízkotučného tvarohu
1 PL kefíru

Postup:
Pri akomkoľvek oslabení nášho organizmu je nadmerne zaťažovaná naša pečeň. Pri infekcii by sme jej preto mali dopriať trochu úľavy v podobe stravy, v ktorej obmedzíme všetky mastné, príliš korenené a smažené jedlá.
A naopak, pridáme viac nízkotučných mliečnych výrobkov a mrkvu.

Mrkvu nastrúhame a zmiešame ju s nízkotučným tvarohom, ktorý nariedime 1 PL kefíru -spolu dobre premiešame. Pripravenú masu môžeme osladiť alebo osoliť podľa vlastnej chute.

Co nekombinovat

Ľubovník (Třezalka)
Používa sa na povzbudenie nálady pri depresiách. Hoci bylinky sa zdajú byť bezpečné, je dobré poznať ich reakcie na ostatné lieky. Napr. ľubovník výrazne znižuje účinok antikoncepcie a liekov na vysoký cholesterol. A nikdy by sa nemala kombinovať s antidepresívami.

Pozor
Lieky na chrípku nestriedajte s liekmi na bolesť. Oba druhy liekov silne zaťažujú pečeň, kombinácia je môže vážne poškodiť. Nekombinujte napr Panadol s paralen a Coldrex, aspirín s acylpyrínom a Anopyrin, tiež zabudnite zároveň na Nurofen, Brufen a ibumax.

Pozor aj na grepy
Grepy a šťava z nich spolu s liekmi na zníženie cholesterolu môžu poškodiť svaly. Grepov je spôsobená horkou alebo ich šťave by sa mal vyhnúť každý, kto nejaké lieky berie. Toto ovocie totiž urýchľuje a zvyšuje ich účinok ...


Jen pro vlastní potřebu

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kdo je Anonymní, tedy nepřihlášen, vždy se podepsat, je to základ slušného chování. Většinou nepustím do éteru.